Druhé místo v architektonické soutěži na revitalizaci náměstí Palackého v Lomnici

Městys Lomnice dnes má to, co by jí mnohé obce mohly závidět: zajímavou historii i výrazné dominanty posílené malebným umístěním v dramaticky zvlněné krajině včetně přímých průhledů do údolí. Bohužel samotný koberec centra je přežilý a odpovídá době, kdy mu byla naposledy vtisknuta tvář. Celé se jeví nepřehledně, nejasně, oči bloudí, těkají a hledají spíše než by jasně četli kompozici náměstí a jeho dominant a prožívali stavbu historického centra.

V našem pojetí má být náměstí přehledné, pohledově transparentní. Jeho povrch scelujeme jak výškově, tak hlavně povrchově: překrýváme jej barokní strukturou, která odpovídá na dominanty centra, jež přesahují měřítko náměstí dekorem s cílem rozehrát představení oka návštěvníka a vyprávět příběh spjatý se vznikem hradu, dnes zámku, kostela, morového sloupu, kašny i dalších významných staveb Lomnice. Ploše náměstí dáváme univerzální charakter, který umožní jeho využívání k široké škále činností.

S vědomím, že centrum obce je srdcem, do kterého je nutné pumpovat život, se snažíme naznačit řešení okolí centra: snažíme s centrem více propojit zámek, který považujeme za určující moment a zpřístupnění jeho okolí za doplněni důležité chybějící funkce, dále uvažujeme o nové propojce se židovským městem přes „zahradu kontemplace“, která by zároveň připomněla významného rodáka Leo Eitingera.